(+90) 444 87 83

Camilerin Yıldırımdan Korunması

Cami minareleri sivri uçlu olması ve yüksek konumlandırılması nedeniyle, yıldırımdan en çok etkilenen yapılardır. Yıldırımlara açık hedef olan camiler yangın, minarelerin yıkılması, elektrik tesisatının bozulması gibi birçok tehlikeye açıktır. Ülkemizde çok sık duyduğumuz camilere düşen yıldırım haberlerinin sonuncusu Kütahya’dan geldi.

DHA’nın haberine göre Kütahya’nın Emet ilçesinde, 24 Temmuz tarihinde yaşanan sağanak yağmur sırasında Kadir Pınarı Camisi'nin minaresine yıldırım düştü. Yıldırım düşmesi sonucu camide maddi hasar meydana gelirken, Ramazan ayı öncesinde yenilenen şerefe pencereleri kırıldı, aydınlatma sistemleri zarar gördü. Camide bulunan tüm elektronik cihazlar da yandı. Yıldırım düşmesi nedeniyle cami çevresinde bulunan bazı evlerde de elektronik cihazların zarar gördüğü belirtilirken, birkaç gün önce aynı bölgede başka bir camiye yıldırım düştüğü öğrenildi.

Camilerin yıldırımdan korunması için en kullanışlı yöntem, minarelerin ucunda yer alan alemin tepesine bir yakalama ucu irtibatlandırılmasıdır. Böylelikle cami minarelerini hedef alan elektrik akımı iletken kablolar aracılığıyla toprağa iletilir. Ayrıca iç yıldırımlık sistemlerinin (parafudrların) kullanılmasıyla caminin dış yapısı ile birlikte elektrik/elektronik sistem ve ekipmanları da yüksek gerilimden zarar görmez.

Camilerin Yıldırımdan Korunması

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin !

 

Amper paratoner, 40 yılı aşkın süredir yurt içi ve yurt dışında birçok yıldırımdan korunma ve topraklama projesini başarıyla üstlenmiş, Türkiye'nin lider paratoner sistemleri uygulayıcı firmalarındandır. Amper paratoner, iç yıldırımlık, dış yıldırımlık, topraklama, yıldırımdan korunma ve uçak ikaz sistemleri konularında hizmetler vermektedir. Amper paratonerin çözüm ortağı Amper Enerji ise, topraklama ölçümü, paratoner kontrolü ve paratoner bakımı konularında hizmet vermektedir. Siz de binanız için profesyonel ve güvenli yıldırımdan korunma çözümleri arıyorsanız, Amper Elektrik ve Paratoner olarak, uygun maliyetli çözümler sunmaya hazırız.