(+90) 444 87 83

BİLGİ BANKASI

Geri Dön

Standartlar

TS EN 62305-1 Yıldırımdan Korunma Standartı

Bölüm 1: Genel Kurallar

Bu standard yapıların, bunların tesisatlarının, içindeki insanların, yapılara bağlı hizmet tesisatlarının yıldırımdan korunmasında takip edilecek genel prensipleri kapsar

TS EN 62305-2 Yıldırımdan Korunma Standartı

Bölüm 2: Risk Yönetimi

Bu standard toprağa düşen yıldırım çarpmalarından dolayı yapılarda veya hizmet tesisatlarında meydana gelen risklerin değerlendirilmesini kapsar. Standardın amacı bu risklerin değerlendirilmesini için prosedür sağlamaktır. Risk için katlanılabilir üst sınır belirlendikten sonra riskin katlanılabilir seviyeye veya bunun altına düşürülebilmesi için prosedür uygun korunma tedbirlerinin seçilmesini emin eder.

TS EN 62305-3 Yıldırımdan Korunma

Bölüm 3: Yapılarda Fiziksel Hasar Ve Hayati Tehlike

Bu standard, bir yapının yıldırımdan korunma sistemi vasıtasıyla fiziksel hasara karşı korunması ve bir yıldırımdan korunma sisteminin yakınında oluşacak dokunma ve adım gerilimlerinden dolayı canlılara vereceği zararın önlenmesi ile ilgili kuralları kapsar.

TS EN 62305-4 Yıldırımdan Korunma

Bölüm 4: Yapılarda Bulunan Elektrik Ve Elektronik Sistemler

Bu standard, bir yapıda bulunan elektrik ve elektronik sistemler için yıldırım elektromanyetik darbesinin sebep olduğu kalıcı arızalara karşı riski azaltma imkanı sağlayan LEMP’ten korunma tedbirleri sisteminin (LPMS) tasarım, tesis, muayene bakım ve deneyi ile ilgili bilileri kapsar.

TS EN 62561-1 Yıldırımdan Korunma Bileşenleri

Bölüm 1: Bağlantı Bileşenleri İçin Kurallar

Bu standard, bağlayıcılar kuşaklama ve köprüleme bileşenleri, yıldırımdan korunma sistemlerinin deney ek yerleriyle birlikte uzatma parçaları gibi parçaları gibi metalden yapılmış bağlantı bileşenleri ile ilgili kuralları ve deneyleri kapsar.

TS EN 62561-2 Yıldırımdan Korunma Bileşenleri

Bölüm 2: İletkenler Ve Toprak Elektrotları İçin Kurallar

Bu standard yakalama ucu sistemi ve indirme iletkenlerinin bir bölümünü oluşturan (‘’doğal’’ iletkenlerin dışındaki metal iletkenler ), topraklama sisteminin bir bölümünü oluşturan metal topraklama elektrotları için belirtilen kural ve deneyleri kapsar.

TS 13709 Yıldırımdan Korunma - Aktif Paratonerler

Bu standard, doğrudan yıldırım darbesine karşı tesisleri ve açık alanları korumakyayan yıldırımdan korunma sistemlerinde kullanılan aktif paratonerleri kapsar.

TS ISO 10134 Küçük Tekne

Elektrikli Cihazlar–Yıldırımdan Korunma

Bu standard, tekne boyu 24 m’nin altındaki küçük teknelere takılan yıldırımdan korunma ekipmanının tasarım yapım ve montaj kurallarını kapsar.

NFC 17-102

Yıldırımdan korunma sistemlerine ilişkin E.S.E. aktif sistemlerin temel alındığı Fransız standardıdır. Ülkemizde ve dünyanın birçok yerinde kullanılan en yaygın uluslar arası paratoner tesisatı standardıdır.

NFPA-780

National Fire Protection Association (Ulusal Yangından Korunma Derneği) olarak bilinen Amerikan yıldırımdan korunma ilkelerinin de yer aldığı standardın adıdır. Bu Standart kafes sistemi olarak da bilinen pasif sistemleri temel almaktadır.

Yıldırımdan Korunma Yönetmeliği

Bu Yönetmelik, yapıların yıldırımdan koruma tesislerinin can ve mal güvenliği bakımından güvenlikle tasarımına, kurulmasına, işletilmesine ve denetlenmesine ilişkin hükümleri kapsar.

Topraklama Yönetmeliği

Bu yönetmelik esas itibariyle, frekansı 100 Hz‘in altındaki alternatif akım ve doğru akım elektrik tesislerine ilişkin topraklama tesislerinin kurulması, işletilmesi, denetlenmesi, can ve mal güvenliği bakımından güvenlikle yapılmasına ilişkin hükümleri kapsar.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin !

 

Amper paratoner, 40 yılı aşkın süredir yurt içi ve yurt dışında birçok yıldırımdan korunma ve topraklama projesini başarıyla üstlenmiş, Türkiye'nin lider paratoner sistemleri uygulayıcı firmalarındandır. Amper paratoner, iç yıldırımlık, dış yıldırımlık, topraklama, yıldırımdan korunma ve uçak ikaz sistemleri konularında hizmetler vermektedir. Amper paratonerin çözüm ortağı Amper Enerji ise, topraklama ölçümü, paratoner kontrolü ve paratoner bakımı konularında hizmet vermektedir. Siz de binanız için profesyonel ve güvenli yıldırımdan korunma çözümleri arıyorsanız, Amper Elektrik ve Paratoner olarak, uygun maliyetli çözümler sunmaya hazırız.