(+90) 444 87 83

Geri Dön

Franklin Çubuğu / Yakalama Ucu

Franklin çubuğu veya yakalama ucu sistemleri olarak bilinen bu yöntem, basit bir metal uç, iniş iletkeni ve topraklama bölümlerinden oluşan bir yıldırımdan korunma yöntemidir.

Korunmak istenen yapının en üst noktasına madeni yakalama ucu yerleştirilerek, toprak bağlantısının sağlanmasıyla gerçekleştirilir. α tepe açısı ile bir koruma konisi sağladığı kabul edilir. Bu yöntemde sabit bir koruma açısı ile belirlenen bir alan korunabilmektedir.

Yakalama Ucu Yönteminin Uygulama Yerleri

Küçük tabanlı kule tarzı yapılar

Cami minaresi, deniz feneri, nöbetçi kulübesi vb.

Faraday kafesli yapılarda özel nokta koruması

Baca çıkıntıları, özellikle düz çatılardaki cihazlar, asansör kuleleri

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin !

 

Amper paratoner, 40 yılı aşkın süredir yurt içi ve yurt dışında birçok yıldırımdan korunma ve topraklama projesini başarıyla üstlenmiş, Türkiye'nin lider paratoner sistemleri uygulayıcı firmalarındandır. Amper paratoner, iç yıldırımlık, dış yıldırımlık, topraklama, yıldırımdan korunma ve uçak ikaz sistemleri konularında hizmetler vermektedir. Amper paratonerin çözüm ortağı Amper Enerji ise, topraklama ölçümü, paratoner kontrolü ve paratoner bakımı konularında hizmet vermektedir. Siz de binanız için profesyonel ve güvenli yıldırımdan korunma çözümleri arıyorsanız, Amper Elektrik ve Paratoner olarak, uygun maliyetli çözümler sunmaya hazırız.