(+90) 444 87 83

Geri Dön

Faraday (Kafes) Sistemi

Binanın tepesinde koruma seviyesine göre uygun aralıklarla bir kafes oluşturacak şekilde iletkenlerin birleştirilmesi ve toprakla bağlantısının sağlanmasıyla tesis edilir. Yuvarlanan küre metodu dolayısıyla bir koruma açısı sağladığı kabul edilir. Çarpma noktası adı verilen yakalama uçları (0.50-2 m) çatı etrafındaki her önemli noktaya (baca, çatı üst yapıları vs.) monte edilir.

Faraday Kafesi Yönteminde korunacak bina, bütün tali kısımları ile birlikte binanın en yüksek yerlerinden toprağa kadar sürekli ve kesintisiz iletken bir yol teşkil edecek şekilde sarılacaktır. Yatay bağlantılarla tamamlanan iletkenlerin oluşturduğu birçok yakalama ucuna sahip bu kafes, bir topraklama sistemine bağlanacaktır. Topraklamanın genel kütlesine bilerek veya tesadüfen bağlanmış olan ana çatı üzerinde veya üst tarafındaki bütün metal çıkıntılar, yakalama uçları sistemi ile irtibatlanmalı ve sistemin bir bölümünü teşkil etmelidir. Yapının bazı bölümlerinin yükseklikleri önemli miktarda değişiyorsa, alçakta yer alan yakalama ucu veya yakalama ucu sistemi, kendi iniş iletkenine ek olarak yüksek bölümlerin iniş iletkenleriyle de irtibatlandırılmalıdır.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin !

 

Amper paratoner, 40 yılı aşkın süredir yurt içi ve yurt dışında birçok yıldırımdan korunma ve topraklama projesini başarıyla üstlenmiş, Türkiye'nin lider paratoner sistemleri uygulayıcı firmalarındandır. Amper paratoner, iç yıldırımlık, dış yıldırımlık, topraklama, yıldırımdan korunma ve uçak ikaz sistemleri konularında hizmetler vermektedir. Amper paratonerin çözüm ortağı Amper Enerji ise, topraklama ölçümü, paratoner kontrolü ve paratoner bakımı konularında hizmet vermektedir. Siz de binanız için profesyonel ve güvenli yıldırımdan korunma çözümleri arıyorsanız, Amper Elektrik ve Paratoner olarak, uygun maliyetli çözümler sunmaya hazırız.